Na střední škole finišují jedinečné včelařské kurzy

22. 5. 2014

Na Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu se uzavíraly první kurzy Chovatel včel a Zpracovatel včelích produktů. Kurzy byly pořádány v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, projektu Podpora dalšího vzdělávání UNIV 3 na Frýdlantsku.

Průměrný věk včelařů u nás je podle statistik šedesát let.

„Obhajovat projekt netřeba, přínos a důležitost je nasnadě. Zajištění nové generace včelařů, věkový průměr účastníků kurzů je 35 let, se týká všech a překračuje rámec místní spolkové organizace. Pokles počtu včelstev je problémem kulturně krajinným, zemědělským, ekologickým i ekonomickým,“ informoval Miroslav Kudrna, projektový manažer.

Kurzy podle něj přinesly formou teoretických seminářů i praktických cvičení komplexní vhled do problematiky chovu včel a zpracování včelích produktů. Učitelé včelařství jsou chovatelé s letitou praxí. Účastníky byli nejen úplní začátečníci, kteří chtěli získat ty nejlepší vstupní informace v oboru, ale i zkušenější včelaři. I těm měly kurzy co nabídnout. Snaha všech zúčastněných vyvrcholila červnovými závěrečnými zkouškami, po jejichž úspěšném zvládnutí šlo získat profesní kvalifikace Chovatel včel a Zpracovatel včelích produktů.

Výrobky z medu

„Popřejme Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu, aby se stejným úspěchem následovaly další, již chystané, ročníky. Buďme si jisti, že užitek z tohoto projektu budou mít všichni. Včely, příroda a jejich prostřednictvím i my,“ uzavřel manažer.